Nazwa usługi: Zawiadomienie o zgromadzeniu publicznym (postępowanie zwykłe, postępowanie uproszczone)
   
Miejsce załatwienia sprawy:

Wydział Zarządzania Kryzysowego
 Piastowska 8/
42-600 Tarnowskie Góry
tel. 32 76 90 348, 32 76 90 342
fax. 32 39 33 602
Postępowanie zwykłe: Kancelarie Ogólne Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach przy Rynku 4 i ul. Sienkiewicza 2. Postępowanie uproszczone: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

   
Wymagane dokumenty:
  • Postępowanie zwykłe:
  • 1. Zawiadomienie o zgromadzeniu.
  • 2. Oświadczenie (pisemna zgoda) na przyjęcie obowiązków przewodniczącego zgromadzenia publicznego, w przypadku jego wyznaczenia.
  • 3. Zdjęcie organizatora (format paszportowy) lub zdjęcie przewodniczącego zgromadzenia w przypadku jego wyznaczenia.
  • Postępowanie uproszczone (gdy organizator uzna, że planowane zgromadzenie nie będzie powodować utrudnień w ruchu drogowym, a w szczególności powodować zmiany w jego organizacji.
   
Sposób załatwienia sprawy: Postępowanie zwykłe:Zawiadomienie (wraz z załącznikami) o zgromadzeniu publicznym musi zawierać dane określone w art. 10 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach, dołączone do niniejszego opracowania.W przypadku, gdy zgromadzenie powoduje utrudnienie w ruchu lub wymaga korzystania z drogi w sposób szczególny - organizator winien przedłożyć także zezwolenie organu zarządzającego ruchem na drodze (wraz ze szkicem trasy przejścia uczestników zgromadzenia) właściwego ze względu na miejsce rozpoczęcia zgromadzenia, wydane na wniosek organizatora zgodnie z art. 65 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym  (t.j. Dz.U. z 2017r. poz. 1260 z późn. zm). Postępowanie uproszczone:Zawiadomienie o zgromadzeniu publicznym musi zawierać dane określone w art. 22 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach, dołączone do niniejszego opracowania.
   
Opłaty:

Bez opłat.

Terminy przyjęć interesantów 
Czas załatwienia sprawy: Postępowanie zwykłe:
organizator zawiadamia organ gminy w taki sposób, aby wiadomość o zgromadzeniu dotarła nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 6 dni przed planowaną datą zgromadzenia. Organ gminy poinformuje pisemnie lub telefonicznie przewodniczącego zgromadzenia o terminie odbioru identyfikatora.

Postępowanie uproszczone:
organizator zawiadamia o zgromadzeniu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach w taki sposób, aby wiadomość dotarła nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 2 dni przed planowaną datą zgromadzenia.
   
Tryb odwoławczy: Tryb odwoławczy w postępowaniu zwykłym:

Organ gminy wydaje decyzję o zakazie zgromadzenia nie później niż na 96 godzin przed planowaną datą zgromadzenia:
1) jego cel narusza wolność pokojowego zgromadzania się, jego odbycie narusza art. 4 (prawo organizowania zgromadzeń nie przysługuje osobom nieposiadającym pełnej zdolności do czynności prawnych, w zgromadzeniach nie mogą uczestniczyć osoby posiadające przy sobie broni, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych lub innych niebezpiecznych materiałów lub narzędzi) lub zasady organizowania zgromadzeń albo cel zgromadzenia lub jego odbycie naruszają przepisy karne,
2) jego odbycie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, w tym gdy zagrożenia tego nie dało się usunąć w przypadkach, o których mowa w art. 12 lub art. 13.

Organ gminy, po wydania decyzji o zakazie zgromadzenia udostępnia niezwłocznie tę decyzję na stronie podmiotowej w Biuletynie Informacji Publicznej i przekazuje ją organizatorowi zgromadzenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej wraz z informacją o jej udostępnieniu. Jednocześnie organ gminy przekazuje decyzję o zakazanie zgromadzenia wraz z aktami sprawy właściwemu sądowi okręgowemu.

Odwołanie od decyzji o zakazie zgromadzenia organizator wnosi bezpośrednio do Sądu Okręgowego w Gliwicach w terminie 24 godzin od jej udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji o zakazie zgromadzenia.


Organ gminy może wyznaczyć swojego przedstawiciela do udziału w zgromadzeniu. Wyznaczenie przedstawiciela jest obowiązkowe w przypadku, gdy istnieje niebezpieczeństwo naruszenia porządku publicznego w trakcie trwania zgromadzenia.
Organ gminy o tym fakcie zawiadamia organizatora.
Zgromadzenie może być rozwiązane przez przedstawiciela organu gminy, jeżeli jego przebieg zagraża życiu lud zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach lub narusza przepisy niniejszej ustawy albo przepisy karne, a przewodniczący zgromadzenia, uprzedzony przez przedstawiciela organu gminy o konieczności rozwiązania zgromadzenia, nie rozwiązuje go.
Rozwiązanie zgromadzenia następuje przez wydanie decyzji ustnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, poprzedzonej dwukrotnym ostrzeżeniem, a następnie ogłoszonej przewodniczącemu zgromadzenia lub ogłoszonej uczestnikom zgromadzenia w przypadku niemożności skontaktowania się z przewodniczącym zgromadzenia. Decyzję doręcza się organizatorowi zgromadzenia na piśmie w terminie 72 godzin od jej podjęcia.
W tym przypadku organizatorowi zgromadzenia przysługuje prawo wniesienia odwołania od decyzji o rozwiązaniu zgromadzenia do Sądu Okręgowego w Gliwicach w terminie 7 dni od dnia rozwiązania zgromadzenia.
Na postanowienie sądu okręgowego przysługuje w terminie 5 dni od dnia doręczenia postanowienia zażalenie do sądu apelacyjnego. Od postanowienia sądu apelacyjnego nie przysługuje skarga kasacyjna.

Tryb odwoławczy w postępowaniu uproszczonym:

Organ gminy może wyznaczyć swojego przedstawiciela do udziału w zgromadzeniu. Wyznaczenie przedstawiciela jest obowiązkowe w przypadku, gdy istnieje niebezpieczeństwo naruszenia porządku publicznego w trakcie trwania zgromadzenia.
Organ gminy o tym fakcie zawiadamia organizatora.

Zgromadzenie może być rozwiązane przez przedstawiciela organu gminy, jeżeli jego przebieg zagraża życiu lud zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, powoduje istotne zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego na drogach publicznych lub narusza przepisy niniejszej ustawy albo przepisy karne, a organizator zgromadzenia, uprzedzony przez przedstawiciela organu gminy o konieczności rozwiązania zgromadzenia, nie rozwiązuje go.

Rozwiązanie zgromadzenia następuje przez wydanie decyzji ustnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, poprzedzonej dwukrotnym ostrzeżeniem, a następnie ogłoszonej organizatorowi zgromadzenia lub ogłoszonej uczestnikom zgromadzenia w przypadku niemożności skontaktowania się z organizatorem zgromadzenia. Decyzję doręcza się organizatorowi zgromadzenia na piśmie w terminie 72 godzin od jej podjęcia.

W tym przypadku organizatorowi zgromadzenia przysługuje prawo wniesienia odwołania od decyzji o rozwiązaniu zgromadzenia do Sądu Okręgowego w Gliwicach w terminie 7 dni od dnia rozwiązania zgromadzenia. Sąd okręgowy rozpatruje odwołanie nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania.
Na postanowienie sądu okręgowego przysługuje w terminie 5 dni od dnia doręczenia postanowienia zażalenie do sądu apelacyjnego. Od postanowienia sądu apelacyjnego nie przysługuje skarga kasacyjna.
   
Podstawa prawna: Ustawa
Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 631 z późn. zm.)
   
Inne informacje: Zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych. Zgromadzenie spontaniczne – to zgromadzenie, które odbywa się w związku z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej.
   
Formularz elektroniczny:
   
Formularze tradycyjne: zawiadomienie o zgromadzeniu publicznym (postępowanie uproszczone).pdf
zawiadomienie o zgromadzeniu publicznym (tryb zwykły).pdf
   
Dokumenty dodatkowe:
   
Usługi powiązane: